SİBER SALDIRI NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı yaygınlaşmış ve bu gelişmelerin yararının yanında zararları da olmuştur. Bu zararlardan biride siber saldırıdır. Gelin bu konuyu yakından ele alalım.

Siber saldırı genel anlamıyla bilgisayar alanında uzman kişilerin devlet, kurum veya şahıslara zarar vermek amacıyla yapılan sanal saldırılardır. Gerçek hayattaki saldırıların internet ortamında ve daha tehlikeli bir biçimde yapılanıdır. Siber saldırılar iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. İlk olarak şifreler ele geçirilip web sitelerine virüslü mail yollayarak veya solucanlar gönderip, spamlar atarak gerçekleştirilebilir. İkincisi ise bireye psikolojik baskı oluşturarak onu küçük düşürecek bir şekilde saldırı yapılmasıdır. Sonuçları daha yıkıcı olur.

Peki, bu saldırılardan nasıl korunmalıyız?

Güncel bir işletim sistemi kullanmak, sizi siber saldırılara karşı her zaman daha korunaklı yapacaktır.  Bunun haricinde, lisanslı ve güncel bir anti virüs programı kullanımı gerçekleştirin, özellikle dikkat edin, kullandığınız yazılım sizi virüslerden, casus yazılımlardan koruyabilen nitelikte olsun. Güvenilir siteleri kullanmalı, önünüze çıkan her uygulamayı indirmemelisiniz. Bilgisayarınızda dosyalarınıza, hard disklerinize ve telefonlarınızdaki uygulamalarınıza tahmin edilmesi zor, karmaşık şifreler koymak da sizi olası siber saldırılara karşı koruyabilir.

siber saldırı ile ilgili görsel sonucu

SİBER SALDIRI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bilgisayar ve haberleşme ağına yapılabilecek çok fazla saldırı çeşidi bulunmakta maalesef. Bu saldırılardan en önemlileri DOS, DDOS ve Botnet saldırılarıdır.

DOS saldırısı: Açılımı Denial of Service olan DOS’un amacı sistemin kullanımını yavaşlatmak veya tamamen işlevini kaybetmesini sağlamaktır. Bu saldırı çok önemli sunucuların hizmet dışı kalması gibi sorunlara yol açabilir. Saldırı bilgisayarınızın veya internetinizin kullanılamaz halde yavaşlamasına neden olur. Arabellek aşımı, SYN saldırıları, Treadrop saldırıları, Smurf saldırıları DOS saldırı türlerinden bazılarıdır.

DDOS saldırısı: Açılımı Distributed Denial of Service’dır. DOS saldırılarından farkı birden fazla bilgisayar tarafından aynı anda sistemi hedef almasıdır. Bunu yaparken binlerce IP adresi kullanır. Saldırı anında kullandığı araçlara(PC) zombi denir. Birçok adresin kullanması onun hiçbir şekilde fark edilmemesini sağlar. Çünkü tek bir IP adres kullanıldığında bir firewall(internet güvenlik sistemi) bunu fark edebilir. DOS ‘tan en büyük farkı budur.

Botnet saldırısı: Botnet saldırısı korunması en zor saldırı türüdür. Son zamanlarda daha da yaygınlaşmıştır. Temelde birçok bilgisayarın tek bir noktadan kötü amaçlar doğrultusunda yönetilmesi demektir. Bir tür virüs ile bilgisayarınıza bulaştırılan erişim programları ile sağlanır.

ddos ile ilgili görsel sonucu

DÜNYADA SİBER SALDIRI ÖRNEKLERİ NELERDİR?

1) Sven Jaschan: Bir Alman genci olan Sven Jaschan’ın 2004’te internete saldığı virüs, dünya çapında milyonlarca bilgisayara bulaştı ve Delta Air Lines’ın bilgisayar sistemlerini devre dışı bıraktı. Bu da birkaç kıtalararası uçuşun iptal olmasıyla sonuçlandı. Microsoft’un bulana 250 bin dolar vadettiği Sven, üç aylık bir kovalamadan sonra yakalandı. Sven’in verdiği zararın ise 500 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

2)  Michael Calce: “MafiaBoy”  adıyla tanınan Michael Calce, yüksek güvenlikle korunan büyük şirketlere kapsamlı saldırılar gerçekleştirdi. Bu şirketler arasında Dell, CNN, Amazon ve eBay bulunuyor. Calce’ın verdiği zararların 1,2 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

3) Hannaford Bros: Gıda maddeleri perakendecisi Hannaford Bros, 2007 kışından 2008’in ilkbaharına kadar süren 4 aylık bir saldırıya maruz kalmıştı. Bu dönemde 4,2 milyon kredi kartı numarası ve hassas bilgi açığa çıktı. Uzmanlar bu saldırının, şirkete 252 milyon dolara mal olduğunu tahmin ediyorlar.

4) 21 Ekim 2016 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef alan büyük çaplı bir siber saldırı düzenlenmiş ve bu siber saldırı kısa sürede ABD’nin yaklaşık 7 milyar dolar zarara uğramasına neden olmuştu.

siber güvenlik ile ilgili görsel sonucu

Dünyada olduğu kadar ülkemiz de olan siber saldırılarında farkında olmalıyız. Hazırlanan rapor doğrultusunda, 2016 yılının ilk altı ayında Türkiye’nin 110 binden fazla saldırı yaşadığı tespit edilmiştir.  Bu bilgiyi verdikten sonra önemli bir dipnot eklemek isteriz ki; Antivirüs yazılımları kesinlikle yüzde yüz bir siber güvenlik sağlamaz!

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Giyilebilir Teknoloji

Teknoloji dünyasının hız kesmeden geliştiği alternatiflerinin çoğaldığı şu zamanlarda giyilebilir teknolojide hayatımızda yavaş yavaş yerini alıyor. Ağırlığının hiç olmadığı bedenimizle...

Kapat