Beynimizin “Satın Al” Düğmesi 

Nöropazarlama (neuromarketing) dünyaya hızla yayılıyor ve neredeyse tüm büyük firmalar tarafından kullanılıyor. Pazarlama dünyasındaki yaygın etkilerine rağmen pek çok insan nöropazarlamanın ne olduğunu veya nasıl etkili kullanılacağını bilmiyor. Peki bu nöropazarlama dediğimiz şey nedir ?

Nöro Pazarlama, pazarlamacılara, tüketiciyi satın almaya iten nedenlerin ardındaki düşünceyi anlama konusunda yardımcı olur. Nöro Pazarlamanın ardındaki gerçek ise insan beyninin pazarlama uyarıcılarına verdiği cevaptır. En basit biçimde bu şekilde ifade edilebilir.

Peki bunu nasıl anlayabiliriz? Bu çoğunlukla beynimizdeki limbik sistemde gerçekleşen dürtülere dayalı bir süreçtir. Dürtüler üzerinde ise duyguların büyük bir etkisi bulunmaktadır. Hangi duygusal süreçlerin bizi satın alma kararına yönelttiğini bilmek, pazarlamaya harcanan çabanın kolaylaştırılmasını, bütçenin verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle de kampanyalar, reklamlar, ürün tasarımları, fiyatlama, mağaza tasarımları ve tüketici deneyimi alanlarında.

Nöropazarlamanın önemini kavrayabilmemiz için yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen 5 çarpıcı örneğe birlikte bakalım.

  •  İçinde insan bulunan reklamların daha etkili olduğu bilindik bir gerçektir. Özellikle içinde bebek bulunan resimler ve videolar potansiyel müşterilerin dikkatini daha fazla çekiyor. Elde edilen bulgulara göre eğer reklamdaki bebek direkt olarak karşıya bakıyorsa seyircinin gözleri sadece bebeğe odaklanıyor. Fakat bebeğin bakışlarını ürüne veya bir yazıya doğru çevirirseniz izleyiciler de aynısını yapıyorlar.
  • Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre çok fazla seçim sunulması tüketicileri caydırabilir. Farklı ürün tipleri kullanan araştırmacılar, eğer vitrinde çok fazla ürün olursa tüketicilerin ilgisinin azalacağını tespit etmişler.

  • Nöropazarlamanın ilginç bulgularından biri de insanların kaybetmeyi sevmemesidir. İnsanlar ne kazanacaklarını ve ne kaybedeceklerini aynı şekilde değerlendirirler. Bu nedenle “tükenmeden alın” tarzı stratejiler oldukça etkilidir. Alternatif seçenek “fırsatı kaçırmak” ise tüketiciler büyük ihtimalle satın almayı tercih edecektir. Tüketiciler kelepir bir ürünü kaçırmaktan nefret ederler. Eğer fırsatı kaçırmalarını istemiyorsanız bunu vurgulamayı unutmayın.
  • Şirketler güvenlik kavramı üzerine yoğunlaşırken müşterilerin aradığı şey hız ve verim olabilir. PayPal, yaptığı bir araştırmada “kullanım kolaylığı” sözünün beyni faaliyete geçirmekte “güvenlik” kelimesinden daha etkili olduğunu ortaya çıkarmış.
  • Tüketicileri cezbetmek için ürünlere nasıl fiyat verilmesi uzun süredir tartışmalı bir konudur. Hepimiz bir ürüne 10 lira yerine 9.99 lira fiyat koyma taktiğini hepimiz biliyoruz. Peki bu taktik işe yarıyor mu? Nöropazarlamacıların bazı bulgularına göre yuvarlak cisimler duygusal karar vermeyi, karmaşık cisimler ise mantıksal düşünmeyi etkiliyor. Bunun nedeni karmaşık sayıların beyni çalışırken zorlamasıdır. Yani beynimiz karmaşık fiyatlara sahip ürünleri daha mantıklı bir karar olarak görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İlk Etkinliğimiz ! : Dijital Dünya Semineri

14 MART DİJİTAL DÜNYA SEMİNERİ Topluluk olarak 14 Mart’ta "Dijital Dünya Semineri" adlı ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. Gelin hep birlikte o...

Kapat