Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 1.sınıf öğrencilerinden Berna Taş ve Fatma Cansu Demirulus Uludağ Üniversitesi – İyi Fikir yarışmasına katıldılar. Genel olarak projelerinden, yarışmada geldikleri noktadan ve deneyimlerinden bahsettikleri kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz 🙂

1.Soru:  Merhabalar, öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Berna:  Merhaba, ben Berna Taş. Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 1.sınıf öğrencisiyim. İstanbul’dan geliyorum. Bilişim ve teknoloji gibi alanlara küçüklüğümden beri ilgim var. Hatta bölümü seçmemde bu alanlara olan ilgimin etkili olduğunu söyleyebilirim.

Cansu: Merhaba, ben Fatma Cansu Demirulus. Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 1.sınıf öğrencisiyim. Manisa’dan geliyorum. Teknoloji, psikoloji ve sosyoloji gibi alanlara ilgim var. Bu ilgi alanlarım sayesinde proje başvurduğumu söyleyebilirim.

 

2.Soru: İyi Fikir yarışması nedir? İçeriğinden ve kapsamından bahsedebilir misiniz ?

Berna:  “İyi Fikir İş Projeleri ve Girişimcilik” yarışması, girişimci ruha sahip Uludağ Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, iş dünyasının ilgisini çekebilecek ticarileşme potansiyeli yüksek olan proje ve fikirlerinin değerlendirilmesi ve kamuoyuna tanıtılarak hayata geçirilmesi amacıyla düzenlenmektedir. Yarışmanın kapsamından bahsetmek gerekirse yarışmada konu ve fikir sınırlaması yoktur. Yarışmacılar tüm sektörlerden yenilikçi uygulamalar veya iş fikirleri ile başvurabilirler. Yarışmaya sunulan fikir, tamamıyla yeni bir uygulama (ürün, yöntem, hizmet, tasarım vb.), var olan bir uygulamanın (ürün, yöntem, hizmet, tasarım vb.) yeni bir alanda kullanılması, var olan bir uygulamanın (ürün, yöntem, hizmet, tasarım vb.) geliştirilmiş/genişletilmiş kullanımı olabilir. Yarışmaya Uludağ Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bireysel olarak veya en fazla 5 kişiden oluşan ekipler halinde başvuru yapabilir.

 

3.Soru: Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Cansu: Aslında bu proje geçmiş yıllardan beri aklımda olan bir şeydi. Projeyi planlarken şu cümleden yola çıktım: “Öyle bir proje olmalı ki insanların hayatını kolaylaştırabilmeli”. Akıllı ev sistemlerinden yola çıkarak bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim. Önceliğim bu projenin patentini almaktı.  Fakat projede ilerleyebilmem için bana yardımcı olacak iyi bir ekip arkadaşına ihtiyacım vardı. Berna’nın bana iyi bir ekip arkadaşı olacağını düşündüm. Projemizi danışmak için Arş.Gör. Fatma İğdeli hocamızla biraraya gelerek genel olarak projede izlememiz gereken yollar nasıl olmalı bunlar üzerine konuştuk.

Berna: Daha öncede belirttiğimiz gibi öncelikli hedefimiz projenin patentini almaktı. Bu amaçla Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisine patent başvurusunda bulunduk. O tarihlerde başvuru süresi devam etmekte olan İyi Fikir yarışmasının afişlerini gördük. Projemizi daha farklı alanlara tanıtmak ve maddi bir destek almak amacıyla yarışmaya katılmaya karar verdik.

 

4.Soru: Bize genel olarak projenizden ve yarışma sürecinden bahsedebilir misiniz ?

Cansu:   Projemiz patent sürecinde olduğu için genel hatlarından bahsedeceğim. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmak ve yoğun iş temposunda olan kişilerin zamandan tasarruf edebilmelerini sağlamak amacıyla içerisinde birçok fonksiyon barındıran akıllı bir buzdolabı .

Berna:  Yanlış hatırlamıyorsam yarışmaya 78 proje başvurmuştu. İlk aşamayı geçerek çeyrek final sunumuna çağrıldık. Sunumdan önce İyi Fikir yarışmasının ve TEB Girişimcilik Evi ‘nin birlikte yürütmüş olduğu iki gün süren Business Canvas  Model (İş Modeli Kanvası) eğitimini aldık. Girişimcilerin fikirlerini tek bir sayfada rahatça anlatabilmesine, karşı tarafında iş fikrini daha kolay anlamasına olanak sağlayan bir eğitimdi. İlk gün projemizle alakalı şu sorulara cevap aradık: ” Müşterilerimizin hangi sorunlarını çözmeye yardımcı oluyoruz, iş modelimizin en önemli maliyet noktaları neler,  tedarikçilerimiz kimler, müşterilerimiz nasıl ödeme yapmayı tercih ederler? ” İkinci gün ise sunum teknikleri üzerine bir eğitim aldık. Eğitimden sonra çeyrek final sunumumuzu gerçekleştirdik ve yarı finalde elendik.

 

5.Soru:  1.sınıftan böyle bir yarışmaya katılmanın sizlere ne gibi artıları oldu? Soruyu daha da açmak gerekirse bu yarışma size neler kattı?

Cansu:  Bu bizim ilk girişimcilik deneyimimizdi. Business Canvas Model eğitimi almamız bize farklı bir bakış açısı kazandırdı. Topluluk önünde heyecanımızı kontrol ederek konuşma becerimizi geliştirdik. Farklı insanlarla tanışmış olduk. Genel olarak bizim açımızdan iyi bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

 

6.Soru: Son olarak projeniz şu an ne aşamada kısaca bahsedebilir misiniz ?

Berna: Projemiz şu anda Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi‘nin yürüttüğü patent başvurusunda son aşamada. Patentini aldıktan sonra iyi bir firmanın Ar-Ge departmanıyla görüşüp ortaklaşa  bir çalışmayla  projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bilişim Sohbetleri – II : Big Data ve Veri Madenciliği

Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu olarak “Bilişim Sohbetleri” adı altında başlattığımız etkinliklerin ikincisini Şadi Evren Şeker 'in "Big Data ve Veri...

Kapat