Giyilebilir Teknoloji

Teknoloji dünyasının hız kesmeden geliştiği alternatiflerinin çoğaldığı şu zamanlarda giyilebilir teknolojide hayatımızda yavaş yavaş yerini alıyor. Ağırlığının hiç olmadığı bedenimizle entegre olmuş bu teknoloji nedir peki?

Hadi biraz inceleyelim.

Giyilebilir Teknololoji Nedir?

Teknoloji dünyasındaki bilgisayar teknolojisinin gelişmelerine parelel olarak geliştirilen, yaşamımızı kolaylaştıran ve teknolojiyi giyilir hale getiren cihazlara giyilebilir teknoloji deniliyor.

Üretimi yapılan  akıllı saatler, bileklikler ve benzeri aksesuarlar fotoğraf çekmekten mesajlaşmaya ve görüşme yapmaya, adres sorgulamaktan ses kaydı yapmaya kadar pek çok işlemi kolaylıkla yapabilmemizi sağlıyor. Eğitim , sağlık ,spor ve eğlence gibi birçok alanda yaşamımıza katkı sağlıyor. Bu modellerin ortaya çıkmasındaki en büyük sebepte ürünlerin teknoloji ile birlikte moda odaklı ürünler olması gösteriliyor. Bu modellere yakından bir göz atalım.

Akıllı Saatler

Günümüzde teknoloji giderek gelişmeye devam etmektedir. Bununla birlikte etrafımızdaki birçok ürün akıllı hale gelmektedir. Ve gün geçtikçe bu ürünlere talep artmaktadır. Gelecek yıllarda en önemli gündem başlığı haline gelecek olan giyilebilir teknolojiyi artık akıllı saatlerde de görmek mümkün. Peki bu akıllı saatlerin ne gibi özellikleri var ? Bunu birkaç akıllı saat örneği ile açıklamak isterim. Pebble akıllı saatiniz ile gelen e-postalarınızı, mesajlarınızı, takvim uyarılarınızı, sosyal medya mesajlarınızı ve hava durumu gibi birçok şeyi akıllı saatiniz ile öğrenebilirsiniz. I’m watch akıllı saat ise teknoloji meraklılarının tabiriyle ‘telefonun özelliklerini koluna getirmek isteyenler’ tarafından satın alınması gereken bir ürün diyebiliriz.

Akıllı Bileklikler

 Teknoloji dendiği zaman hemen akıllara bilgisayarlar ve ilgili hizmetler gelir. Fakat teknolojinin akla gelmeyen bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri de akıllı bilekliklerdir. Pek çoğumuz günlük yaşantımızda kombinlerimizi bir takım aksesuar ürünleriyle tamamlarız. Söz gelimi bileklikleri ele alıcak olursak hayatımızda önemli işlevler görmeye başladığından söz edebiliriz. Denge bileklikleri olarakta bilenen lastik bileklikler gelişen teknoloji ile beraber günümüzde kronometre ve saat olarak kullanılabiliyor. Adımlarımızı ölçüyor ve akıllı telefonlara da uyarlanabiliyor. Bu bileklikler ile aynı zamanda uyku saatinizi belirleyebiliyor ve kaç defa uyandığınızı ölçebiliyorsunuz.

Akıllı Giysiler

Akıllı giysilerle birlikte teknoloji dünyası ile moda sektörünün iç içe hareket etmeye bağladığını söyleyebiliriz. Bu giysiler diğer giyilebilir ürünlerden çok daha fazla seçeneğe sahip olması sebebiyle tercih edilmektedir. Akıllı giysilere örnek vermek gerekirse İngiltere’de bir tasarımcı kalp atışlarının ve vücut sıcaklığının artışı ile renk değiştiren bölgeleri olan bir tişört geliştirmiştir. Bunun gibi birçok etkeni içinde barındıran bu kıyafetlerin farklı alanlarda oldukça yarar sağlayacağı hiç şüphesiz olmakla birlikte gelişen teknoloji çağında bunların ne kadar artacağı ise şimdiden merak konusu.

Teknolojiden, kullandığımız eşyalarda nasibini alıyor. Böylelikle bilgiye hızla erişebiliyoruz. Hem erişme hızımız artıyor hemde erişebileceğimiz bilgi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
SİSTEM ANALİSTLİĞİ

SİSTEM ANALİST → Geleceğin en geçerli mesleklerinden biriside hiç şüphesiz ki “Sistem Analistliği.” İsminden dolayı akılda canlanan bir sürü resim...

Kapat