Girişimci nedir  sorusu bugün kime sorulursa sorulsun gelen cevaplar benzer olacaktır: Kendi işini kurmuş , işinde başarılı , şirket sahibi kimselerdir.Peki kendi işini kuran herkes girişimci sayılır mı ? Kime girişimci denir ? Girişimci nasıl bir ruha ve fikre  sahip olmalıdır? Girişimci olunur mu yoksa girişimci mi doğulur ? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım .

Girişimci genel tanımıyla bir miktar sermaye ile iş kurma eğiliminde bulunan ve kar amacı güden kişilerdir. Her girişimci şirket sahibi olmak zorunda değildir. Problemlere daha geniş bir perspektiften bakıp çözüm üretebiliyor ve değişim yaratmak için risk alabiliyorsa , o kişiye “girişimci” denir.  Kısaca girişimci risk alan kişidir. Riskin olduğu her yerde elbette yenilgi de olacaktır. Bütün mesele yenilgilerin üzerine gidip onu başarıya dönüştürmektedir.Bir iş yerini gerçekte kurmaktan evvel hayallerimizde kurmalıyız.Çünkü hayallerimiz  bize güç veren enerji kaynağımızdır.Girişimci ruha sahip olmak da bunu gerektirir; yaratıcılığımızı kullanmak ,hedeflerimizi belirlemek ve hayata geçirmek için yola koyulmak.Tüm bu süreç girişimcilik olarak tanımlanmaktadır.

Başarılı bir girişimci olabilmek için ;

1)  Hedeflerinizi belirlemeli ve kendinize sıkı bir çalışma zemini hazırlamalı

2)  Hayal gücünüzü harekete geçirmek için hırslı olmalı

3)  Her türlü fikre ve bakış açısına açık olmalı

4)  Teknolojiyi yakından takip etmeli

5)   Problemlere çözüm geliştirmekten zevk almalı

6)   Vereceğiniz hizmetin müşteri ihtiyaçlarına cevap niteliğinde olduğuna dikkat etmeli

7)   Girişimde bulunacağınız piyasayı iyi tanımalı

8)  Finans kaynaklarınızı ve nakit akışınızı iyi yönetmeli

9)   İletişim kabiliyetinizi ve mesleki eksikliklerinizi geliştirmeli

10)   Zorluklarla mücadele etmeyi bilmeli ve kendinize güvenmelisiniz.

 

Tüm maddeleri toparlayacak olursak insan kendi karakterine şekil verebildiği, kendi hayatını çizebildiği gibi girişimcilik ruhunu da kendisine aşılayabilir. Bu ruhla başarıya ortak olabilir.2009 yılından bu yana kendi işini yapan başarılı girişimci  Yakup Bayrak’ın katıldığım bir seminerinde  de dediği gibi bir fikriniz varsa hiç düşünmeyin hayata geçirin. Düşmekten korkmayın, başarılı bir girişimci tüm bu çabalarından ders çıkarmayı ve bunlardan zevk almayı bilendir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Uludağ’da Film Arası

                                        ...

Kapat