Bilişim Sohbetleri – II : Big Data ve Veri Madenciliği

Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu olarak “Bilişim Sohbetleri” adı altında başlattığımız etkinliklerin ikincisini Şadi Evren Şeker ‘in “Big Data ve Veri Madenciliği” konulu sunumuyla gerçekleştirdik. Yazımda genel olarak  değerli konuşmacımız Şadi Evren Şeker’in sunumunda değindiği  konulardan ve edindiğim bilgilerden bahsedeceğim ayrıca sizler için faydalı bir yazı olacağı kanaatindeyim. İyi okumalar dilerim 🙂

Big Data basit bir ifadeyle internette ve veri tabanlarında yapılan tüm paylaşımlar, fotoğraf arşivleri, log dosyaları gibi farklı alanlardan elde edilen verilerin analiz edilerek fayda sağlanabilecek hale getirilmesidir. Konuşmacımız ilk olarak Hype Cycle üzerine konuştu. Hype Cycle, pazar dinamiklerini değerlendirerek duraksama eğiliminde olan teknolojileri ve revaçta olan teknolojilerin ne kadar daha revaçta kalacağını gösteren bir grafiktir. Grafik, Gartner tarafından teknoloji bazında yıllık olarak güncellenir. Kısaca gelecek zamanda hangi teknolojiler önemli olacak sorusunu bu grafiğe bakarak cevaplayabiliriz.  Şadi Evren Şeker : “Hype Cycle grafiğinde  büyük veriye de yer verilmektedir.

Anketi bir araştırma yapmak, sonuç çıkarmak amacıyla birtakım soruları farklı kişilere sorarak bilgi toplama işi olarak tanımlayabiliriz. Değerli konuşmacımız anket denilen kavramın artık hayatımızdan kalktığını, büyük veri ile bütün bilgilere rahatlıkla erişebildiğimizi dile getirdi. Çünkü çağımız, bilgi çağı ve bu bilgiler  artık ansiklopedilerde değil  verilerde gizli.

Veriler  hızla büyümeye devam etmektedir. 2020 yılına gelindiğinde, yeryüzündeki her bir insan için saniyede ortalama 1.7 Megabyte’lık yeni bilgi oluşturulacak. Durum böyle olunca büyük firmaların yöneticilerinin gelecekte Big Data’ya yatırım yapacakları söyleniyor.

Günümüzde piyasadaki bilginin miktarı, toplanma hızı  her geçen yıl artmaktadır. Değerli konuşmacımız Şadi Evren Şeker bu konuyla ilgili  önemli bir istatistikte  bulundu. Tüm insanlık tarihi boyunca oluşturulan toplam verinin çok daha fazlası geçtiğimiz 2 senede oluşturulduğunu dile getirdi.

Katılımcılarımızdan gelen bir soru şuydu : ” Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun arkadaşlardan biz Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri olarak nasıl sıyrılabiliriz ve farkımızı  nasıl belli edebiliriz ? ”

Bu soru üzerine değerli konuşmacımız şu cevabı verdi : ” Mavi okyanus stratejisi gereğince herkesin gittiği yere gitmektense boş alanlarda kendinizi göstermeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.  Örneğin bankacılık alanında ki büyük bir boşluğu ileri ki yıllar da YBS bölümü olarak doldurabiliriz.”  Bilmeyen arkadaşlar için mavi okyanus stratejisini kısaca açıklayayım. İş dünyasında kırmızı okyanus stratejisi ve mavi okyanus stratejisi olmak üzere iki farklı strateji modeli bulunur. Kırmızı okyanus modeli bugünün var olan endüstrileri yani bilinen pazar payıdır. Mavi okyanus modeli ise henüz var olmayan endüstriler yani bilinmeyen pazar payıdır.

Bölümümüzün ikinci sınıf öğrencilerinden Faruk Dinçer’in : “İstatistiğin veri madenciliği için önemli olduğunu biliyoruz. Peki bölümde aldığımız istatistik düzeyi veri madenciliği için yeterli mi? ” sorusu üzerine değerli konuşmacımız şu cevabı verdi : ” Bölümde verilen istatistik düzeyi veri madenciliğini öğrenmek için yeterli değil. Bununla birlikte programlama bilgisi olmalı, veri analitiği bilinmeli, domain bilgisi dediğimiz alan bilgisi de bu konuda oldukça önemlidir. Ayrıca alan bilgisi konusunda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının daha çok artısı var. Bu alanları alıp belirli bir alanda uygulamak sizler için faydalı olacaktır. ”

Etkinliğimizin sonunda konuğumuz Doç. Dr. Şadi Evren Şeker’e  plaketini UYBİST başkanı Emre Akyüz takdim etti.

Başta Şadi Evren Şeker ve sekreteri Demet Erdoğan olmak üzere, bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Hackathon

Kısaca tanımlamak gerekirse, herhangi bir konuda ortak fikirde bulunan insanların kısa bir zaman dilimi içerisinde, aynı ortamda bulunarak fikir ve...

Kapat