İNTERNETTE GÜVENLİĞİNİZİ ARTTIRIN

Yakın zamanda siber güvenlik uzmanı tarafından bir hesabımın şifresinin çok basit olduğu ve bu yüzden değiştirmem gerektiği söylendi. Bu tavsiyeyi aldıktan sonra internette güvenliğinizi arttırın başlıklı bir yazıyı benim yazmam biraz manidar olacak 🙂  Ama hatalarımızdan ders çıkarmasını bilmeliyiz değil mi?  Bunlar bir yana bu yazıyı yazmamdaki sebep edindiğim bilgileri yazıya dökerek daha fazla insanın bilinçlenmesini sağlamak.

Durumumu izah ettikten sonra artık asıl konumuza geçebiliriz. İnternet her geçen gün yaşantımıza daha fazla dahil olmaya başladı. Cep telefonlarıyla her anımızı kaydediyor, anında paylaşıyor, özel hayatımızı herkese sunuyoruz.  Peki bu ne kadar güvenli? Yani kişisel bilgilerimizin gizliliği nasıl sağlanıyor? En yakın örnek olarak Facebook’un kişisel bilgileri satış krizi verilebilir. İnternette attığımız her adım, biz farkında olmadan veya bizim bilgimiz dahilinde kaydediliyor ve bir şekilde kullanılıyor. Belli başlıklar altında internette güvenliğimizi arttırmak için neler yapabiliriz bunlardan bahsedeceğim.

1)Kullanıcı adı ve şifre güvenliğinde dikkat edilmesi gerekenler

– Güçlü şifreler oluşturulmalı: Şifrelerimizi mümkün olduğunca uzun (en az 8 karakter) ve karakter çeşitliliğine (büyük/küçük harf kullanımı, rakam ve özel karakter kullanımı vb ) dikkat ederek  oluşturmalıyız. Hem sayı hem harf hem de noktalama işaretleri içermesine dikkat edin ve internetteki kullanıcı adı ve şifrelerinizi hiç kimseyle paylaşmayın.

– İki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı: Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiniz fakat sizden bir sonraki adımı da gerçekleştirmenizi isterler. Örneğin, cep telefonunuza gelen kodu girmenizi isteyebilirler.

– Şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirmenizde yararınıza olacaktır.

Kısacası “şifreniz en az 8 harf, 4 rakam, 3 işaret, 1 yön tuşu, 2 roma rakamı, 1 kilo nohut, 800 gr buğday, 1 adet nar. Pardon aşure tarifine geçmişim.” 😀  Şaka bir yana yukarıda bahsettiğim unsurların birkaçına dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

2) E-posta güvenliği için dikkat edilmesi gerekenler

Son günlerde sıklıkla yaşanan sahte e-postalara karşı da dikkatli olmalıyız. Sahte e-postaları açtığımız zaman bilgisayarımıza kötü amaçlı bir yazılım bulaşabilir. Literatürde Phishing(Oltalama) olarak geçen kavram dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür. Genellikle bilinen web sitelerinden gönderilmiş gibi gözükebilir. Uluslararası bir firmanın yapmış olduğu araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak isterim. Araştırmada elde edilen verilere göre günde 156 milyon yemleme e-postası gönderiliyor. Bunlardan 8 milyonu açılıp okunuyor. 800.000 tanesindeki linkler kullanıcılar tarafından tıklanıyor. Peki sahte e-postalardan korunmak için biz neler yapabiliriz?

– Bilgisayarınıza e-posta yoluyla bulaşan virüslerden korunmak için güncel bir anti virüs yazılımı kullanın. Popüler anti-virüs programlarına örnek vermek gerekirse: Norton, Kaspersky, Eset, Bitdefender ve Windows defender .

– Anti-virüs programlarının yetersiz kaldığı durumlarda casus tespit etme ve kaldırmada uzmanlaşmış yazılımlar tercih edilmelidir. Örneğin: Ad-Aware Free Antivirüs

– E-posta mesajlarınıza kullanıcı adı, şifre, kredi kartı numarası gibi hassas bilgilerinizi dahil etmeyin.

– E-posta gizliliğinizi korumak ve size gelecek spam iletileri engellemek için geçici olarak e-posta hizmeti veren servisler bulunmaktadır. Örneğin; getairmail.com, mailinator.com, throwawaymail.com gibi

Tüm bu önlemleri aldınız ama yine de e-posta adresinizin güvenilir olduğuna emin olmak istiyorsanız haveibeenpwned.com sitesini kullanmanızı öneririm. Siteye girdiğinizde aşağıdaki gibi bir form ile karşılaşacaksınız daha sonra email address kısmına mail adresinizi girerek güvenilirliğine bakabilirsiniz.

Ayrıca passwords kısmınada girerek daha önce kullanmış olduğunuz veya şu an kullanmakta olduğunuz şifrenizi yazarak şifrenizin güvenilirliğine ve sızdırılıp sızdırılmadığına bakabilirsiniz.

3) Sahte internet siteleri

Güvenli olmayan sitelerden dosya, müzik, film, oyun indirmeyin. İnternet servislerine erişirken güvenli bağlantı yaptığımıza da dikkat etmeliyiz. Tarayıcımızın adres satırına bakarak bunu anlayabiliriz. Adres satırı mutlaka https:// ile başlamalıdır. Aşağıdaki görselde güvenilir bir web sayfasının nasıl olması gerektiği bir örnekle belirtilmiştir.

 

Kullanıcıyı nesne, nesneyi ise kullanıcı haline getiren teknolojik gelişmeleri bilinçli bir şekilde kullanmak dileğiyle 🙂

2 thoughts on “İNTERNETTE GÜVENLİĞİNİZİ ARTTIRIN

  1. Merhabalar,
    Yazı için teşekkür ediyorum. Şu ifadeniz için bir ekleme yapayım. “Ayrıca passwords kısmınada girerek daha önce kullanmış olduğunuz veya şu an kullanmakta olduğunuz şifrenizi yazarak şifrenizin güvenilirliğine ve sızdırılıp sızdırılmadığına bakabilirsiniz.”
    Böyle birşey yapmayın:) yazdığınız şifreler wordlist olarak tutulup brute force ataklarda kullanılmak üzere tutuluyor. Ya biz size böyle mi anlattık?:))
    Herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
YENİ SERÜVEN BAŞLIYOR!

  Merhaba arkadaşlar.. Fakültemizde her ay düzenlenecek olan “Yönetim Bilişim Sistemleri Günleri” etkinliğimizin ilkini  gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Etkinliğimizin amacı;  samimi bir ortam...

Kapat